.

- Duşakabin Arızaları

.

Duşakabinin Su Sızdırması; En çok rastlanan duşakabin arızalarının başında, su sızıntısı gelmektedir. Bu sorunun nedeni genellikle silikonun yanlış çekilmesi, silikonun eskimesi ya da aşınmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumun en önemli çözümü montaj sonrasında kenar kısımların iyice kuruduğundan emin olunması ve boşluk kalmayacak şekilde silikon çekilmesidir. Silikon eskiyip çatladıysa ya da temizlik maddeleri nedeniyle aşındıysa, silikon yerinden kazınmalı ve yeniden çekilmelidir.


Duşakabin Kapı Arızaları ; Sürgülü duşakabin kapılarının rulmanlarında ve profillerinde zaman zaman arızalar oluşabilir. Kapılar tam kapanmaz ve su sızıntısına neden olurlar. Bu durumun en önemli nedeni kapıların sert şekilde açılıp kapatılmasıdır. Bunun yanında profillerin iç kısmında biriken kirler de sıkışmalara ve zorlanmalara neden olabilir. Duşakabin kapı arızalarının önüne geçmek için profil içleri düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun yanında, varsa buhar makinesi kullanarak kirlerden çok basit bir şekilde kurtulabilirsiniz.


Duşakabin Camlarının Kırılması ya da Çizilmesi; Duşakabin arızaları arasında en sık rastlanılanlardan birisi de duşakabin camlarının kırılmasıdır. Günümüzde duşakabinlerde temperlenmiş yani güçlendirilmiş camlar kullanılmaktadır. Ancak piyasada kalitesiz ve sahte ürünlerde satılmaktadır. Duşakabininizin camı sahte bir ürün ise, kolaylıkla kırılacaktır. Özellikle uzun süre neme maruz kalma ve çeşitli darbeler nedeniyle meydana gelen kırılmaların önüne geçmek için duşakabin satın alırken camın orijinal temperlenmiş cam olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanında mika malzemeden üretilmiş camlarda oldukça dayanıklıdır. Yine duşakabin camlarının kırılmasının yanında çizikler ve çatlaklar da önemsenmelidir. Önemsenmeyen çizik ve çatlaklar, zamanla kırılmalara neden olabilir.